Czym charakteryzuja się sanki tzw. baranie rogi?

Wszystkie dzieci kochają zabawy na śniegu, a wśród nich najbardziej zjeżdżanie z górki na sankach. Współczesne sanki znacznie różnią się od tych z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Są produkowane w wielu odmianach konstrukcyjnych, wykonane z różnych materiałów, wśród których wciąż dominuje drewno. Poznaj jeden z najsłynniejszych modeli sanek – baranie rogi.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sklepach można było dostać najczęściej dwa modele sanek – drewniane z metalowymi płozami i metalowe z drewnianym siedziskiem. Dzisiaj dostępnych jest wiele modeli, wyposażonych w wygodne siedziska, bezpieczne oparcia, które mogą być zdejmowane lub zamontowane na stałe oraz sznurki, lub drążki do kierowania sankami. Niektóre z nich mają kierownicę lub rączki mocowane na bokach, pasy bezpieczeństwa, budkę oraz ręczny hamulec. Współczesne sanki dzieli się na sanki do ciągnięcia, sanki do zjeżdżania i sanki uniwersalne.

Typowe sanki do ciągnięcia mają płozy szerokie na około 3 cm z podparciem na nogi. Dzięki temu nie wywracają się one łatwo na zakrętach, a położenie nóg na płozach zapobiega przypadkowemu hamowaniu. Sanki te są wyposażone w sznurek lub drążek. Sanki baranie rogi to typ sanek do zjeżdżania (przez niektórych zaliczane są do sanek uniwersalnych). Ich płozy są dość wąskie i wygięte z przodu w kształt przypominający baranie rogi, dzięki czemu opór powietrza w czasie jazdy jest niewielki.

Na co zwracać uwagę, kupując sanki baranie rogi?

Sanki do zjeżdżania muszą mieć wytrzymałą konstrukcję. Jednocześnie powinny być dość lekkie. Pod tym względem lepiej sprawdzają się sanki drewniane. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy drewno zostało odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Oglądając sanki, przyjrzyj się ich budowie. Poszczególne elementy powinny być mocowane tak, by nie można było zaczepić o nie przypadkowo częściami garderoby. W czasie szybkiej jazdy takie zdarzenia mogą doprowadzić do niebezpiecznych wypadków. Dobre sanki mają atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.